احراز هویت دو عاملی ( اینستاگرام ،واتساپ ، تلگرام) چیست؟

احراز هویت دو عاملی یکی از روش های کاربردی برای افزایش امنیت حساب های کاربری است که در این گزارش با نکات مهم در مورد “احراز هویت دو عاملی” آشنا خواهید شد.

امنیت حساب های کاربری که هر یک از ما در شبکه های اجتماعی داریم، بسیار مهم و حیاتی می باشد چرا که ما تمام اطلاعات مهم و اصلی خود در این حساب ها بدون آنکه نسخه بکاپ تهیه کنیم، ذخیره می کنیم. به همین دلیل با جستجو ساده در بستر وب می توانید با گزینه های مختلفی روبرو شوید که یکی از این گزینه ها، استفاده از پسوردهای قوی که شامل چندین کارکتر مختلف می باشد. این گزینه کاربرد بسزایی دارد و اما اگر شخص/اشخاصی تصمیم به هک حساب داشته باشند، می توانند خیلی ساده حساب شما را هک کنند.

احراز هویت دو عاملی

از این رو قابلیت ها و ترفندهای متعددی وجود دارند که شما می توانید از آنها برای افزایش امنیت حساب های کاربری خود استفاده کنید. مهم ترین قابلیتی که شما از آنها می توانید به ساده ترین شیوه ممکن استفاده کنید، احراز هویت دو عاملی یا همان احراز هویت دو مرحله ای است که یک ترفند بسیار جالب و کاربردی می باشد که وقتی اگر چنین قابلیتی در یک برنامه ای وجود داشته باشد، بدین معناست که امنیت حساب کاربری خود را از ۵۰ می توانید به سطح ۱۰۰ برسانید و این طبیعتا بسیار خوشایند خواهد بود.

با این وجود اگر شما با برنامه ای شروع به کار کردید که این گزینه در آن نهادینه بود حتما این گزینه را فعال نمائید تا امنیت حساب کاربری شما افزایش پیدا کند. اما احراز هویت دو عاملی چگونه کار می کند؟ تصور کنید که شما چندین حساب کاربری دارید که در آنها احراز هویت دو مرحله ای فعال می باشد. از این رو ابتدا شماره یا نام کاربری خود را وارد می کنید و سپس رمز یکبار مصرف بهش ما ارسال خواهد شد. بعد از وارد کردن رمز یکبار مصرف، باید رمز جدیدی را وارد نمائید که از قبل خودتان تعیین کرده اید که در اصلی این رمز همانند امضا یا اثر انگشت شما در این برنامه می باشد.

اینک شما باید رمزی که از قبل در حین فعال سازی احراز هویت دو عاملی یا two step verification برنامه به خصوص را وارد کرده اید را در این قسمت وارد کنید. لیست برنامه هایی که این روزها از این قابلیت استفاده می کنند بسیار زیاد می باشد که از مهم ترین آنها می توان به تلگرام، اینستاگرام، واتساپ، گوگل و… اشاره کرد که طبیعتا پیاده سازی این روش امنیتی تنها برای افزایش امنیت کاربران این دست از برنامه ها می باشد. به همین دلیل در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی میدیوماه شما را با نحوه فعال سازی احراز هویت دو عاملی در برنامه های مختلف آشنا خواهیم نمود. همراه ما باشید.

احراز هویت دو مرحله ای تلگرام

تلگرام یکی از شبکه های اجتماعی در میان کاربران دستگاه های مختلف است که دارای قابلیت های متعددی می باشد و شما خیلی ساده و آسان می توانید از این پیام رسان استفاده کنید. اما اگر شما نیز از کاربران تلگرام هستید و تصمیم به افزایش امنیت حساب کاربری خود دارید، می توانید در طی چند مرحله ساده، اقدام به فعال سازی احراز هویت عاملی تلگرام نمائید که ابتدا باید وارد برنامه مذکور شوید و سپس از بخش تنظیمات، گزینه Privacy and security را انتخاب نمائید. هم اکنون از طریق گزینه two step verification می توانید این قابلیت را در برنامه تلگرام فعال کنید.

احراز هویت دو عاملی واتساپ

نحوه فعال سازی قابلیت تایید هویت دو مرحله ای واتساپ

فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای واتساپ مراحل چندان پیچیده‌ای را به همراه ندارد. بدین منظور کافیست که یک آدرس ایمیل داشته باشید، چرا که کد ۶ رقمی تایید هویت در مرحله دوم به آدرس ایمیلی ارسال می‌شود که شما رجیستر می‌نمایید. به منظور فعال کردن تایید هویت دو مرحله ای واتساپ مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا برنامه واتساپ را اجرا کنید.
  • آیکون منوی موجود در بخش بالا و سمت راست صفحه را لمس کنید. این آیکون با نماد سه نقطه عمودی نمایش داده می‌شود.
  • سپس گزینه Settings را انتخاب کنید.
  • حال گزینه Account را لمس کنید.
  • گزینه Two-Step Verification را لمس نمایید. این گزینه مربوط به قابلیت تایید هویت دو مرحله ای واتساپ می‌شود.
  • در مرحله بعد باید گزینه سبز رنگ Enable را لمس کنید.
  • حال باید یک کد شش رقمی دلخواه را وارد نمایید. دقت کنید که این کد را باید به خاطر بسپارید. پس از وارد کردن کد شش رقمی، گزینه Next را لمس کنید. احتمالا به منظور تایید کد شش رقمی وارد شده لازم است که بار دیگر آن را وارد نمایید.
  • در مرحله بعد باید آدرس ایمیل مد نظرتان را وارد کنید. دقت کنید که باید برای فعال کردن قابلیت تایید هویت دو مرحله ای واتساپ حتما به این ایمیل دسترسی داشته باشید. پس از وارد کردن آدرس ایمیل، گزینه Next را لمس کنید.
  • در مرحله آخر پیامی با مضمون Two-Step Verification is now enabled مواجه می‌شوید. این پیغام از فعال شدن قابلیت تایید هویت دو مرحله ای واتساپ خبر می‌دهد. گزینه Done را لمس کنید.

با طی کردن مراحل ساده فوق به راحتی قابلیت تایید هویت دو مرحله ای واتساپ فعال می‌شود. اگر تمایل به غیر فعال کردن این قابلیت داشته باشید، می‌توانید از طریق ایمیل رجیستر شده خود نسبت به انجام این عمل اقدام نمایید. برنامه واتساپ به صورت دوره‌ای از شما درخواست وارد کردن رمز عبور را خواهد داشت تا بدین صورت از فراموش کردن آن ممانعت به عمل آید. با فعال کردن قابلیت تایید هویت دو مرحله ای واتساپ هر فردی که برای دستیابی به اکانت شما تلاش کند باید از لایه امنیتی دوم هم عبور نماید و از طریق ایمیل هم هویت خود را تایید نماید. با توجه به اینکه تنها شما به آدرس ایمیل وارد شده دسترسی دارید، بنابراین شخص دیگری نمی‌تواند نسبت به سوء استفاده از اکانت واتساپ شما اقدام کند.

چگونه تایید هویت دو عاملی را در اینستاگرام خود فعال کنیم؟

شیوه فعال کردن احراز هویت دو عاملی اینستاگرام

اپلیکیشن اینستاگرام خود را باز کرده و سپس به بخش پروفایل بروید. در گوشه بالا سمت راست، باید آیکون چرخ‌دنده را لمس کنید. در ادامه به صفحه “Options” وارد خواهید شد.

جهت فعال کردن احراز هویت دو عاملی، باید شماره تلفن شما به حساب اینستاگرامتان اضافه شده باشد. اگر تابه‌حال این کار را انجام نداده‌اید، آنگاه باید گزینه “Edit Profile” را لمس کرده و سپس در بخش “Private Information”، بر روی آیکون گوشی ضربه بزنید.

شماره تلفن خود را تایپ کرده و سپس “Next” را لمس کنید. پس از چند لحظه، یک کد تأیید از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. این کد را در صفحه “Confirmation” وارد کنید. در ادامه با لمس کردن “Done”، شماره تلفن شما به حساب اینستاگرامتان اضافه می‌شود.

در ادامه باید به صفحه “Options” بازگشته و سپس گزینه “Two-Factor Authentication” را انتخاب کنید. گزینه “Require Security Code” را فعال کرده و سپس هنگامی‌که از شما خواسته شد تا اقدام خود را تأیید کنید، آنگاه باید “Turn On” را انتخاب کنید.

اینستاگرام بار دیگر کد تأیید را به شماره تلفن شما، پیامک می‌کند. این کد را باید در صفحه “Confirmation” تایپ کنید. در ادامه با لمس “Done” می‌توانید احراز هویت دو عاملی اینستاگرام خود را فعال کنید.

همچنین ۵ کد پشتیبان را نیز دریافت خواهید کرد. بدین ترتیب اگر نتوانید پیامک تأیید را دریافت کنید، آنگاه این کدها می‌توانند شما را در ورود به حساب خود، یاری کنند. با تهیه اسکرین‌شات از این کدها، می‌توانید آن‌ها را آسان‌تر پیدا کنید. از هرکدام از این کدها می‌توانید فقط یک بار استفاده کنید.

تمام شد! دفعه بعد که بخواهید به حساب اینستاگرام خود وارد شوید، باید هم پسورد و هم کد امنیتی را وارد کنید. در نهایت اگر یک هکر بتواند به گذرواژه حساب شما دسترسی پیدا کند، آنگاه با وجود تأیید هویت دو عاملی، نمی‌تواند به حساب شما وارد شود.

سوالات خود را در قسمت دیدگاه بیان کنید 

, , , ,
Share:
5 1 رای
امتیاز دهید
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
1 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
فائزه
مهمان
فائزه
4 ماه قدیمی

سلام خیلی ممنون. کامل بود

دسته بندی ها

اشتراک پیامک

محصولات

1
0
دیدگاه شما برایمان مهم است ، لطفا نظر دهیدx
()
x